+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

KARABİBER

KARABİBER

karabiber baharat

KARABİBER

Karabiber (Piper nigrum) Nedir:

Karabiber, çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ait bitkilerin 4 – 6 mm çaplı, küre şekilli, buruşuk yüzeyli, unsu ve siyahımsı meyvelerdir. Öğütülmemiş meyveye “tane biber” denir. Karabiber bu meyvelerin kurutulup, baharat şeklinde kullanılması amacıyla elde edilen toz şeklidir. Karabiberin hafif aromatik, nüfuz edici ve tipik kokusu uçucu yağdan, acımsı ve yakıcı lezzeti piperinden kaynaklanır.

15.yüzyılda baharat kelimesi, “nakit para” anlamında kullanılırken; en uçuk fiyatların biçildiği baharat karabiber olmuş; bu kara taneler, sarrafların hassas tartılarından geçip neredeyse yoksul bir ailenin yıllık gelirince satılan en gözde baharat olarak alıcısını bulmuştur. Bir prestij göstergesi olarak varlıklı aileler karabiberi sofralarından eksik etmezken, halk zenginliği ifade etmek için “karabiber çuvalı” sıfatını kullanmaya başlamıştır. Birkaç avucu köle satın almaya yeten, vergi ve kiralar ödenirken para yerine geçen karabiber, Büyük İskender’in Hint seferi sayesinde Avrupalıların tanıştığı ilk baharat olmuş, “baharatların kralı” olarak isimlendirilmiş, popülerliği Viyana’da kendi borsasını oluşturmasını sağlamıştır.

Özenle seçilen ithal biber taneleri, Kadıoğlu Baharat A.Ş. tesislerinde ISO 22000 ve HACCP kalite standartlarına ve hijyen kurallarına uygun olarak, çiftlikten tabağa prensibi benimsenerek endüstriyel tüketicilerimizin taleplerine uygun olarak paketlenir. Karşı konulmaz, zengin bir aromaya sahiptir.

Karabiber Üretim Yerleri: 

Vatanı Hindistan’dır. Brezilya, Endonezya, Malezya, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Birmanya, Kamboçya, Madagaskar, Vietnam, Komor Adaları’nda tarımı yapılır. Asya’dan Avrupa’ya ticareti yapılan ilk maldır.

Karabiberin, Salvak, Malabar ve Beyazbiber olmak üzere üç çeşidi var. Bunlardan Salavak, biraz çekildiği zaman esmer, Malabar açık gri ve Beyaz Karabiber ise beyazımsı renkte olmaktadır. Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemeğe bütün olarak veya dövülmüş toz durumunda koymak mümkündür. Bu tırmanıcı bitkinin iyice olgunlaşmamış meyvelerinin, güneşte veya çok hafif bir ateşte kurutulmasıyla elde edilir.

Karabiber’in Faydaları: 

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Bağırsaklarda kokuşmayı ve gazı önler. Kansızlığı giderir. İştah açıcıdır. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir. Dışardan masaj yapmak suretiyle ağrılı kaslara faydalıdır.

Bileşimi: Nişasta, uçucu yağ ve acı tadı veren piperin taşımaktadır.

Karabiber’in Besin Değerleri, Vitaminler ve Mineraller:

1 çay kaşığı 2.3 gr gelir. Bir çay kaşığı içinde; 9 calori, 239 mg protein, 235 mg yağ, 9.2 mg kalsiyum, 1529 mg karbonhidrat, 3.7 mg fosfor, 1.6 meg thiamine, 4.8 meg ribofilavin ve 4 units Vitamin A bulunmaktadır.

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.
karabiber

Beyazbiber

Toptan Karabiber

Türkiye’de Bazı Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretimi ve Pazarlamasındaki Gelişmelerin Değerlendirilmesi


INTERNATIONAL PEPPER COMMUNITY


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.