+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

BEYAZ BİBER

BEYAZ BİBER

Beyaz Biber Baharat

BEYAZ BİBER

Beyaz Biber Nedir:

Beyaz biber, ülkemizde pek bilinmemesine karşın Avrupa’da karabiberin beyazı olarak adlandırılır ve çok kullanılır. En kıymetli biber çeşitlerinden bir tanesidir. Üretilmesi gerçekten çok emek ister. Karabiber, bu tırmanıcı bitkinin iyice olgunlaşmamış meyvelerinin, güneşte veya çok hafif bir ateşte kurutulmasıyla elde edilir. Aynı bitkinin iyice olgunlaşmış meyveleridir. Bu taneler bir süre deniz suyunda veya kireçli suda bekletilir. Sonra kabuklan soyulup içi kurutulur.

Beyaz Biber tüketiminin artması ve buna bağlı hem üretiminin hem fiyatının artmasının en temel sebebi bu eşsiz baharatın üstün özellikleridir. Kendine has aroması, renksiz oluşu ve eşsiz saflığı ile gıda üretimi ve gurme mutfaklarında gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. En saf ve renksiz tatlandırcı olan bu baharat gıdaların renginde her hangi bir değişikliğie sebep olmadan mükemmel şekilde hoş aroma ve tat verir.

Genel anlamda bu hassas baharatın üretiminin büyük bir bölümü Asya ve Latin Amerika kıtasında gerçekleşmektedir. Kürsel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliklerinin biber bitkilerinin üretimi ve çiftçiliği konusunda ciddi etkileri mevcuttur. 4 kuşaktan beri işin içinde yer almamızda dolayı yıllara sari uluslarası ortaklıklarımız sayesinde müşterilermizi memnun etmek için değişen şartlara hızlı şekilde ayak uydurup gerekli baharat teminini siz değerli üreticilerimize ve gurme şeflerimze sağlamaktayız.

Beyaz Biber Nerede Yetişir:

Meksika, Orta Amerika, Batı Hindistan, Malezya, Endonezya

Beyaz Biber Kullanımı:

Beyaz biber, karabiberden daha keskin kokuludur.Sarımsı beyaz veya grimsi beyaz renkli olması ile kara biberden ayrılır. En önemli özelliği, kullanıldığında karabiber gibi sosların rengini bozmaz; ama tadı ve kokusu karabiber gibidir. Özellikle sos bahartı olarak olarak kullanılır. 

Sebze, tavuk, balık çorbalarında, et soslarında (barbekü), çiğ köfte, kısır, et ve sebzeli yemeklerde, her türlü soslu et yemeklerinde, zeytinyağlı ve etli dolmalarda, şarküteride kullanılır.

Beyaz Biber’in Faydaları:

Beyaz biber de karabiber gibi sağlık dolu bir baharattır. Sindirimi kolaylaştırır. Günlül tüketildiğinde afrodizyak yerine geçer. Sindirimi kolaylaştırıcı, uyarıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı özellikler gösterir. Dalak ve pankreas için olumlu faydaları olup damar sertliğinede yararlıdır. Nezle ve grip durumlarında da kullanılmalıdır.

Botanik Adı: Fructus Piperis Albi, P. nigrum L.

Bileşimi: Kapsaisin ,Vit C, karotin ve salunidin içerir.

Daha Fazlası: http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/23/120.pdf

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

Karabiber ürünümüzü görmek için tıklayın !


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.