+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

SUMAK

SUMAK

SUMAK BAHARAT

SUMAK

SUMAK

Sumak Türk mutfağının olmazsa olmazlarından biridir. Çalı görünümüne sahip olan bitki, ince bir gövdeye sahiptir. Yaklaşık olarak 150 türü bulunan sumak Türkiye’de hemen her bölgede farklı alanlarda yetiştirilmektedir. Aynı şekilde kullanım yoğunluğu da bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.

150 tür içinden her birini bilmek imkansız olsa da bazılarının tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle toplamak istediğinizde en azından zehirli olanları bilen kişilerle birlikte gitmeniz faydalı olacaktır. Aksi halde kısa sürede olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaprakları ve meyveleri ayrı ayrı kullanılan bu ürün, genel olarak baharat yapımında kullanılmaktadır.

Yeşil olarak yetişme dönemine giren meyveler olgunlaştığında kırmızı renk alırlar. Büyüklükleri ve şekilleri itibariyle mercimeği andırırlar. Hem şifa kaynağı hem de lezzetli olması yönüyle sık sık kullanılan bu baharatın, kişinin kendi yapabileceği gibi hazır alması da mümkündür.

Antepfıstığıgiller familyasına dahil olan bu bitki, boyu 3 metreye kadar uzayabilen ağaç türüdür. En uzun ağacı 3 metre civarında olduğu için bodur ağaç ya da çalı şeklinde olduğunu söylemek daha doğrudur. Kış mevsiminde yaprak döken bitkisi, dişli ve tüylü yapraklara sahiptir. Bu yapraklar sonbahar mevsiminde meyve ile beraber kırmızıya dönmektedir. Kurutulup baharat olarak kullanılan sumak aynı zamanda şifa vermesi nedeniyle hemen her yemekte de yerini almaktadır.

150 türü olan sumağın ülkemizde en çok yetişen türleri; derici ve boyacı sumağıdır.

İçerdiği Besin Değerleri, Vitaminler ve Mineraller:
1 çay kaşığı 0.94 gr gelir.
Bir çay kaşığı içinde; 0.04 mg protein, 0.099 mg sabit yağ, 0.016 mg toplam şeker, 15 mg tanen bulunmaktadır.

Sumak Vitaminleri ve Faydaları

SUMAK ÜRETİMİ

Sumak üretimini incelediğimizde anavatanı Arap Yarımadası olan bu bitki, Türkiye, Hindistan, Güney Avrupa ülkelerinde yetiştirilmektedir. Özellikle Arap Yarımadası ve Türkiye tarafından dünyaya ulaştırılan sumak, yaygın kullanım alanına sahiptir. Türkiye’de en çok Akdeniz Bölgesi’ndeyetiştirilen bu bitki ayrıca Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde de sıkça yetiştirilmektedir. Uygun şartlar sağlandığında Türkiye’nin pek çok şehrinde yetiştirilebilir tek istisna ise Doğu Anadolu Bölgesi’dir. İklim şartlarının keskinliği nedeniyle bu bölgede üretimi yapılmamaktadır.

SUMAK TÜKETİMİNİN FAYDALARI

Sumak baharatının faydalarını doğru şekilde alabilmek için, kullanış tekniği çok önemlidir. Az önce nasıl kullanılır başlığı altında sumağın farklı şekilde kullanımlarını anlattık. Örneğin ağız yaraları için gargara yaparak kullanmak en doğru yöntemdir. Soğuk algınlığı veya bağırsak sorunları için ise çayını yaparak tüketmelisiniz. Buna göre sumağın en çok bilinen faydaları şunlardır:

Sindirim sisteminizde herhangi bir sorun olduğunda bir çay kaşığı tüketirseniz yediklerinizi rahatlıkla hazmedebilirsiniz.

Bunun dışında boşaltım sistemine de oldukça iyi gelir.

Boşaltım sisteminizi düzene sokacak olan ayrıca iştahınızın da artmasına yardımcı olacaktır.

İdrar tutamayanlar için iyi gelen, kan akışı üzerinde de etkili bir baharattır.

Kanamayı durdurabilme özelliği ile kazalarda faydalı olduğu bilinmektedir.

Diş eti hastalıkları eve ağız yaralarına birebirdir.

Kan şekerini düşürür ve dengeye sokar.

Zehirlenme vakalarında faydalıdır.

Antioksidan etkisi nedeniyle kansere karşı koruyucu özellik gösterir.

Boğaz ağrılarına iyi gelir.

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

Sumak Talepleriniz için Arayın


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.