+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

ÇEMEN

ÇEMEN

Çemen Tane Baharat

ÇEMEN

Çemen Üretimimiz:

Çemen pastırma çemeni baharat karışımları için olmazsa olmazdır.  Türkiye’nin ilk endüstriyel pastırma çemeni üreticilerinden birisi olarak Paranı Kaybet ama İtibarını Kaybetme felsefinden yola çıkmış olan Kadıoğlu Baharat ailesi olarak en saf, en doğal ve en kaliteli baharatları kullanarak ürettiğimiz Pastırma Çemenini üretiriz.

Bu sebeble pastırma çemeni üretimimize paralel olarak saf çemen üretimimiz de yıllar içinde katlanarak artmıştır. Türkiye’de bu ürünün ekiminin yaygınlaşması için uzunca yıllardır İç Anadolu’daki köylerde ARGE projeleri yürütmekteyiz. Türkiye’de ISO 22000 ve HACPP sertifkalı, çiftciden tabağa prensibiyle safçemen üreticisi konusunda öncülüğümüz devam etmektedir.

Dünya Mutfağına kazandırmış olduğumuz eşsiz lezzetlerden biri olan Pastırma’nın ne kadar kıymetli bir gıda ürünü olduğunun ve Pastırma Üretiminin ne kadar zahmetli olduğunun son derece farkındayız! Bu bilinçle baharat karışımlarımızda ve pastırma çemeni karışımlarımızda kaliteden kesinlikle ödün vermedik.

Çemen Nedir ve Kullanımı:
Çemenotu (Trigonella foenum-graecumya) da buyotu bir ottur. En sık kullanıldığı bölge olan Yozgat ve Kayseri’deki yerel ismi çaman otudur. Anavatanı Yakın Doğu, özellikle Lübnan ve Suriye, Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin’dir.

Çin’den Akdeniz’e kadar geniş bir alana yaygındır. Tohumları ve bazı ülkelerde yeşil yaprakları da ıspanak gibi tüketilmektedir. Tadı acımsı ve aromatiktir. Esansında 40 çeşit madde bulunur. Kullanımı çok eskilere dayanmakta olup günümüzde Ortadoğu ve Hint Mutfağında kullanılmaktadır. Türk Mutfağında özellikle toz şekilinde bilinir. Bu toz bol salçaya ve birkaç diğer içeriklere katılarak kahvaltılarda yenilen çemenli macun üretilir.

çemen

Çemen Tozu:

Çemen tozu, çemenotu bitkisinin tohumlarının kurutulmasıyla elde edilir. Acımsı ve bol aromatik taddadır. Günümüzde en çok Kayseri’de pastırma imalatında, Tokat ve Yozgat ev mutfaklarında kahvaltılık ara öğün olarak, ayrıca Ortadoğu ve Hint mutfağında kullanılır. Diğer ülkelerde öğütülmüş olarak turşulara, çorbalara, soslara ve et yemeklerine katılır. Ayrıca sarımsak ve kırmızı biberle karıştırılarak pastırmanın üzerine kaplanır.

Çemen’in Faydaları:

Çemen bitkisinin yaprakları şifalı ot olarak, tohumları ise baharat olarak kullanılır. Şurup yapımında lezzet arttırıcı olarak kullanılır.Sindirime yardımcı olarak kullanılır.Sütü yetersiz annelere süt arttırıcı özelliğinden dolayı tavsiye edilir. Hindistan’da ve Güney Avrupa’da doğal olarak üretilmektedir.

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

Çemen talepleriniz için Arayın

Dünya’da ve Türkiye’de Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin ve Çemenin Yeri ve Önemi


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.