+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

Kimyon Toz

HACIPP ve ISO 22000 onaylı, her siparişte taze öğütülen, geleneksel aromalı, izlenilebilir, saf kimyon toz!

KİMYON TOZ

KİMYON TOZ

Kimyon Toz Üretimimiz

4 kuşaktır kimyon toz üretim tecrübemizle sucuk, pastırma, sos, konserve ve endüstriyel gıda üreticilerine ve gıda güvenliği ve kalitesini öncelik edinmiş gurme şeflere HACIPP ve ISO 22000 onaylı, geleneksel aromalı, saf, hijyenik, kimyon toz sunarız.

Kimyon Toz elde edebilmek için kimyon ürünlerimiz eleme, temizleme, seçme, öğütme ve paketleme işlemleri olabildiğince az insan gücü kullanılarak son teknoloji makinelerin birlikte kullanıldığı tam teşekküllü tesislerimizdede gerçekleştirilmektedir. Ürünü; taştan ayıran makine, kirden tozdan ayıran makine, dolusunu boşundan ayıran makine, paketleyen makine derken çok sayıda teknoloji işin içine giriyor. Kısa süre harcayarak tarladan gelen tonlarca natürel ürün, öğütülmeye hazır hale getiriliyor ve paketlenerek son tüketiciyle buluşuyor.

Kayseri Kimyon Üretiminde Lider

Kimyon Nedir ve Nerede Yetişir?

Kimyon, maydanozgiller familyasına aittir. Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekleri açan, 40-60 cm boyunda, otsu bir bitkidir. Sezonu bir yıldır.

Tohumlari Mısır piramitlerindeki mumyaların yanında bulunmuştur. Mısır kökenli olup Akdeniz havzası, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde yetiştirilir.

Kaynak Ülkelerden Türkiye’de geniş ölçüde Orta Anadolu’da yetiştirilir. En çok  Konya, Ankara ve Eskişehir. Bu ürünü yetiştirmek çok zahmetli bir iştir. 1 dönüm tarladan sadece 50kg kimyon çıkar.Kimyon Çayı

Kimyon Kullanım Alanları:

Romalı Pliny kimyonu en iyi lezzetlendirici olarak tanıtmıştır. Bu baharat, kuvvetli ve değişik tadından dolayı genellikle lezzetlendirici olarak kullanılır.

İtalyanlar aperitiflerin hamuruna, Hollandalılar ise kendilerine has bir peyniri kimyo ile kokulandırırlar. İçine kimyon katılarak yapılan Alsace sosisi de tıpkı Türk sucuğu gibi ünlüdür. Almanya’nın bazı bölgelerinde yapılan kimyonlu ekmekler de bütün dünyada bilinmektedir. Avrupa’da çok beğenilen Kümmel likörü de kimyonlu karışımlar içerir . Bu baharat tek başına kullanıldığı gibi baharat karışımlarının içine de girer.

Romalıların biberin yerine kullanmışlardır. Romalılar döneminden beri baharat olarak kullanılmaktadır. Doğu tipi baharat karışımlarında önemlidir. Arap, Türk, İran, Hint ve Meksika mutfaklarının tipik baharatıdır. Aromatik yapısı sebebiyle, kıyma ile yapılan yemeklerde tercih edilen baharattır.

Pastırma Çemeni Baharat Karışımı için olmazsa olmaz baharattır.

PASTIRMA ÇEMENİ karışımımız !

Kimyon Faydaları:

Kötülüklerden koruduğuna inanılır. İbn-i Sina tarafından göz hastalıklarında kullanılmıştır.

İştahsızlık, hazımsızlık, mide sorunlarına oldukça faydalıdır. Dolaşım ve sindirim sistemine iyi gelir.  Bebeklerdeki gaz sancısında, anne sütünü artırma kullanılır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürme, romatizma, prostat kanserine ve şişmanlıkta yaygın bir etkisi vardır.

Prof. Dr. Ibrahim Adnan Saraçoğlun’dan faydaları ögrenmek için: https://www.youtube.com/watch?v=Ev-tRIJfkL0

Kimyon Çayı Nasil Yapilir?

Kimyon çayı yapmak için ezilmemiş, saf, kaliteli, hiçbir şekilde pestisid kalıntısı olmayan birinci sınıf  tane gerekir. 1 çay kaşığı tane kimyonu 200ml suda, su sari renge donusene kadar kaynatmak gerekir. Suyu orta derecede kaynatmak kimyonun faydalı bileşenlerinin yapılarının bozulmadan suya geçmesi için önemlidir.

Botanik Adı:

Cuminum cyminum, Avcar, Acemkimyonu, Kemnon.

Bileşimi:

Sabit yağ, uçucu yağ, reçine, tanen, protein, lutedin, apigenin.

Besin Değerleri:

Bir çay kaşığı içinde: 7 calori, 283 mg protein, 381 mg yağ, 14.4 mg kalsiyum, 714 mg karbonhidrat, 7.2 mg fosfor, 11.7 meg thiamine, 6.1 meg ribofilavin ve 20 units Vitamin A bulunmaktadır.

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

Kimyon Tane

Toptan Baharat


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.