+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

YENİBAHAR

YENİBAHAR

yenibahar

YENİBAHAR

Yenibahar (Pimento) Nedir?

Anavatanı Amerika’nın tropikal bölgeleri olan Yenibahar bitkisi “Jamaika Biberi” olarak da bilinir. Latince ismi Pimenta racemosa‘dır.  Mersingiller familyasına ait bir bitki türüdür. Bitkinin kökü odunsudur ve kazık biçimindedir, boyu 10 metre civarına kadar çıkabilmektedir. Yenibaharın meyvesi boyut ve şekil olarak üzüme benzemektedir.

Tarçın, karanfil, kakuke, karabiler, zencefil gibi pek çok baharatın çeşnisine sahip olduğundan “Allspice (Tüm Baharatlar)” olarak adlandırılır. İngilizce’de Jamaica pepper, pepper, myrtle pepper, pimenta, allspice olarak bilinir. Anadolu’da Jamaika biberi, pimento ve pimenta gibi isimler ile bilinir.

Yenibahar Baharatının Mutfak Kültürendeki Yeri

Yenibahar, özellikle Jamaika’da Karayip mutfağının önemli bir parçasıdır ancak Orta Doğu’yu ve Kuzey Amerika’nın bir bölümünü de içeren dünyanın birçok yerinde diğer kültürler tarafından da benimsenmiştir. Bu baharat, tatlı veya tuzlu yemeklerde kullanılabilir ve genellikle tatlılarda, chilis, çorbalar, et yemekleri, soslar, köriler ve hatta bazı likörlü içeceklerde bile bulunur. Sert ve acı tadına karşın hoş bir kokuya sahiptir. Baharatı içinde ayrıca uçucu yağlar da bulunmaktadır. Lezzeti kesinlikle benzersizdir, ancak bu baharatı daha da merak uyandıran şey, eugenol, quercetin ve tanen gibi bazı bileşikleri içermesidir.

Yenibaharın Dünya Mutfak Kültüründeki Yeri – BBC

yenibahar pimento baharatı

Yenibahar Baharatı Nasıl Üretilir?

Yenibahar dört mevsim yaprak dökmez.  Bitkisi olgunlaştıktan sonra kurutularak baharat olarak kullanılmak üzere hazırlanır. Kurutmada bitkinin minik meyveleri kullanılmaktadır. Meyveleri henüz yeşilken toplanır ve güneşte kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi renk kahverengiye döndüğünde gerçekleşmiş olacaktır.

Yurtdışından ithal ettiğimiz taneler tüm kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden geçtikten sonra ISO 22000 ve HACCP kriterlerine göre baharat üretim tesislerimizde elendikten sonra deoplanır. Sipariş üzerine öğütülerek, kokusu ve aroması uçmadan taze taze müşteriye sevk edilir.

yenibahar pimento

Yenibahar Tüketilmesinin Faydaları

Yenibahar baharatının faydalarının keşfedilmesi çok uzun bir geçmişe sahip değildir. Kabul görmüş faydaları şunlardır;

Sindirimi olumlu etkileyen baharat, kusma, mide bulantısı ve ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

Belleğin güçlenmesine fayda sağlayarak unutkanlığa çözüm olur.

Fafif acımsı tadı ve içeriği ile kan dolaşımının hızlanmasına katkı sağlar.

Damar sağlığı için faydalı olan yenibahar, özellikle damar sertliğinin engellemesinde önemlidir.

Soğuk algınlığı hissiniz varsa bronşit, nezle, kuru öksürük rahatsızlıkları hissediyorsanız; baharatını kullanabilirsiniz.

Ağız sağlığında iyi bir doğal lokal anestezidir.

Bitkisinden elde edilen yağ, eklem ağrılarını gidermek konusunda başarılıdır. Ağrı hissedilen yere sürülen yağ, anestezi etkisi göstererek ağrı hissini azaltır. Dolayısıyla kısa sürede rahatlama sağlar.

Bakterilerin ve mantarların neden olduğu yaraların tedavi edilmesi için bitkisinden elde edilen yağ kullanılabilir.

Besin Değeri ve içerdiği Vitamin, Mineraller ve Diğer bileşenler

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

Yenibahar Talepleriniz için Arayın


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.