+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

MUSKAT

MUSKAT

muskat tane

MUSKAT

Muskat Üretimi

Muskat tedariği özen gösterin bir konudur. Kanada başta olmak üzere farklı ülkelerden özenle seçilen ithal taneleri, Kadıoğlu Baharat A.Ş. tesislerinde ISO 22000 ve HACCP kalite standartlarına ve hijyen kurallarına uygun olarak, çiftlikten tabağa prensibi benimsenerek endüstriyel tüketicilerimizin taleplerine uygun olarak işlenir ve paketlenir.

Muskat Kadıoğlu Baharat A.Ş. ithal

Muskat Nerede Yetitişir?

Muskat Dünyada en çok işlem gören 1042’nci metadır ve Ürün Karmaşıklığı Endeksi’ne (PCI) göre, en karmaşık 1089’uncu üründür. Baharat, muskat ağacının tohumlarından elde edilir. Mükemmel bir keskin kokuya ve sıcak bir tada sahiptir. Aynı zamanda biraz tatlı. Ortaçağda Avrupa mutfağında değerli bir lezzetti ve aynı zamanda dünyadaki diğer geleneksel mutfaklarda da yaygın olarak yer aldı. Bugün bu ürün mutfak, tıbbi ve endüstriyel kullanım için yetiştirilir. OEC’ye göre, 2016 ihracat değerlerine dayanan emtia ihracatçıları:

Dünya’da En Çok Muskat İhracatı Yapan Ülkeler
Sıralama
Ülke Mali Değer (Milyon Dolar)
1 India 107
2 Indonesia 96.6
3 Netherlands 27.1
4 United Arab Emirates 22.7
5 Sri Lanka 19.3

Muskat Kullanımı:

Muskat hint mutfağından bizim yemek kültürümüze kadar gelen bir baharat çeşididir. Zeytin büyüklüğünde olan muskat, bir ceviz çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bizim bildiğimiz kabuklu ceviz ve hindistan cevizi ile aralarında çok büyük farklar bulunmaktadır. Keskin bir tada sahip olan muskat adını umman’ın başkenti olan muskat şehrinden almaktadır.

Öğütülmüş haliyle, zengin tadıyla birçok yiyeceğin tadını artırır. Sayısız tarifler ve yemekler, tarçın, karanfil ve zencefil gibi diğer baharatlarla birlikte kullanılmasını gerektirir. Sonbahar ve kış aylarında mevsimsel yemeklerde bu ürünü kullanmak daha yaygındır, ancak yaratıcılığınızı devam ettirirseniz yıl boyu tadını çıkarabilirsiniz. Mümkünse, organik olarak kullanın. Serin ve kuru bir yerde, sıcaktan ve ışıktan uzakta saklayın.

Tatlılarda: Öğütülmüş muskat cevizi sadece tatlı tariflerinde değil, pişirildikten sonra üzerlerinde harika olur. Meyveli turtalar, kekler, muhallebi ve kurabiyeler hepsi iyi adaylardır. Fırından çıkardıktan hemen sonra tatlı üzerine eşit miktarda hindistan cevizi serpin. Bu şekilde,, yemeğin üstüne daha gevşek oturan tozdan ziyade, tatlı yemeğe daha iyi entegre olur. Tatlılarda bu şekilde kullanmak bile, tatlılarınızı pişirirken içerdiğiniz şeker miktarını veya diğer tatlandırıcıları azaltmanıza izin verebilir, çünkü muskatın tatlı bir tat tadı verir.

Meyvelerde: Çiğ veya pişmiş elma, muz, şeftali, nektarin, armut, ananas veya mango üzerine serpin.

Muskat Kullanımı:

Beyin sağlığını artırmak açısından çok yararlıdır. Stres ve psikolojik yorgunluklara karşı beyin fonksiyonlarını uyarıcı bir görevi bulunuyor. Ayrıca konsantrasyon eksikliğine karşı oldukça faydalı bir bitkidir. Cevizinin içindeki bileşikler beyindeki sinirleri uyararak hafızayı iyileştirmeye yardımcı oluyor. Kirlilik, stres, tütün, ilaç ve diğer dış maddeler organlarda toksinlerin birikmesine yol açıyor. Bu zehirlerin vücutta birikmesi ise böbrek ve karaciğeri önemli derecede etkiliyor. Toksinleri vücuttan arındırarak bu iki organı da temizliyor. Aynı zamanda böbrek taşı oluşumunu da engelliyor. Toksinleri arındırdığı için bu iki organın işlevini yerine getirebilmesinde oldukça önemli faydalar sağlıyor. Hafif rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle ılık süt ile bir araya geldiğinde oldukça sakinleştirici bir etki vererek geceleri daha rahat uyumanızı sağlar. Eğer uyku probleminiz varsa, yatmadan önce ılık bir sütün içine katılan bu ürün uykusuzluğa çare olabilir. Antioksidan içeriği sayesinde cildi korumak için önemli olan serbest radikallerle mücadele ediyor. Akne nedeniyle ciltte oluşan iltihap ve tahrişi azaltıyor. Uçucu yağlara sahip olan bu ürün; topik olarak kullanıldığında siyah nokta ve sivilce izlerini azaltmada etkili oluyor. Cildin sağlığını başarılı bir şekilde koruyan genellikle seyreltilip krem ile karıştırılıyor. Bu minik şifa deposu mentol benzeri bir bileşene sahip olduğundan doğal ağrı kesiciler arasında yer almaktadır. Hastalık ya da yaralanmalara karşı kullanılır. Rahatlamaya son derecede yardımcı olabilecek bir etkiye sahiptir. Mide ve karın ağrılarının da önüne geçer. İçerisinde bol miktarda lif barındırdığından sindirim sistemine doğal yoldan destek verir. Bu sebeple kabızlık gibi bağırsak sorunlarını en aza indirerek rahatlatıcı etki verir. Sindirim sistemini kolaylaştırıyor, mide ve bağırsak suyunun salgılanmasında en önemli besinler arasında yer alıyor. Bol miktarda mineral barındırır. Mineraller organların fonksiyonları için en fayda sağlayan etkendir. İçinde bulunan potasyum minerali sayesinde kan basıncını düşürerek kan damarlarını rahatlatır. Bolca demir içerdiği için kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır. Demir eksikliğini yani anemi belirtilerini en aza indirir.

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.
muskat ithal baharat

Dünya’da Muskat

Muskat Talepleriniz için Arayın


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.