+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

KEKİK

KEKİK

Kekik Baharat

KEKİK

Kekik Yetişen Yerler:

Kekik Türkiye,İspanya, Fransa, Fas, Suriye, Lübnan, Romanya, Polonya, Yugoslavya, Rusya, Tunus, Yunanistan, Cezayir, Mısır, Bulgaristan. Anadolu ve Güney Asya dağlarında çok yaygındır.

Botanik Adı: Thymus vulgaris

Kekik’in Diğer İsimleri:
Sater, Nemamu Otu, Karabaş Kekik

Kekik’in Bileşimi:
Uçucu yağ, acı madde ve tanen taşımaktadır.

Kekik’in Kullanım Alanları:
Eski Mısırlılar mumyacılıkta ve parfüm yapımında kullanmaktaydı. Antik Yunanda ise cesaretin ve kurbanlığın sembolü olan kekik, günümüzde mutfakta her türlü et ürününde, sos, çorba, sebze, turşu, peynir, zeytin, mantar yemekleri, domates salataları, domates, biber, kabak ve patlıcan dolmaları, baharat karışımında kullanılır. Türkiye’de Van çevresinde bazı türler taze olarak “otlu peynir”de kullanılır. Çay şeklinde tüketim oldukça yaygındır. Güneşi ve sıcağı istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Yemeklere konan bir baharat olan kekik kokusuyla meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır

Kekik’in Faydaları:
Hippokrates, Akdeniz kekiğine önem vermiş olup nefes darlığı, zehirlenmelere, adet söktürücü, bağırsak solucanlarını döktürücü ve ölü doğan bebeğin sonunun kolayca atılması için kullanmıştır.
Adapazarı bölgesinde tozunun bal ile karıştırılması sonucu elde edilen macun sedef hastalığına karşı satılmaktadır.

Sinir sisteminde, astım, bronşit, verem ve diğer hastalıklarda, solunum yollarını steril etmekte, düşük tansiyonu normal hale getirmede, kansızlıkta, iştah açmada, hazım zorluğunda, bağırsaklardaki kokuşma ve gazda, ishallerde, soğuk algınlığında faydalıdır. Bedeni kuvvetlendirir. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Ayrıca bu bitkiden çıkartılan suyu mide rahatsızlıklarında balla karıştırılıp kullanılmaktadır.

Çay hâlinde mide ağrılarına karşı, dolaşım uyarıcısı, baharat olarak ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kekiğin sarımsı renkte bir uçucu yağı vardır. Bu yağda önemli olan ve kokusunu veren thymol bulunur.

Thymol az dozlarda midevî, balgam söktürücü, sinir kuvvetlendirici ve boğaz ağrılarına karşı kullanılır. Yüksek dozlarda ise antiseptik ve kurt düşürücü olarak verilir.

Kekik’in içerdiği Besin Değerleri, Vitaminler ve Mineraller:
1 çay kaşığı 1.5 gr gelir.
Bir çay kaşığı kekik’in içinde; 5 calori, 102 mg protein, 69 mg yağ, 31.0 mg kalsiyum, 1024 mg karbonhidrat, 3.0 mg fosfor, 7.6 meg thiamine, 6.0 meg ribofilavin ve 57 units Vitamin A bulunmaktadır

Sipariş Şartları:

  • Minimum Sipariş Talebiniz 5 KG olmalıdır.
  • 5 KG altı miktarlarda paketlerimiz ve kargo gönderimi hizmetimiz bulunmamaktadır.

Kekik Talepleriniz için Arayın

Dünya’da ve Türkiye’de Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yeri ve Önemi


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.