+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

KARABİBER

KARABİBER

KARABİBER BAHARAT

KARABİBER

Botanik Adı:
Piper nigrum

Karabiber Nedir:
Karabiber, çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ait bitkilerin 4 – 6 mm çaplı, küre şekilli, buruşuk yüzeyli, unsu ve siyahımsı meyvelerdir. Öğütülmemiş meyveye “tane biber” denir. Karabiber bu meyvelerin kurutulup, baharat şeklinde kullanılması amacıyla elde edilen toz şeklidir. Karabiberin hafif aromatik, nüfuz edici ve tipik kokusu uçucu yağdan, acımsı ve yakıcı lezzeti piperinden kaynaklanır.

Karabiber’in Bileşimi:
Nişasta, uçucu yağ ve acı tadı veren piperin taşımaktadır.

Karabiber’in Yetiştiği Yerler: Vatanı Hindistan’dır. Brezilya, Endonezya, Malezya, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Birmanya, Kamboçya, Madagaskar, Vietnam, Komor Adaları’nda tarımı yapılır. Asya’dan Avrupa’ya ticareti yapılan ilk maldır.

Karabiberin, Salvak, Malabar ve Beyaz Karabiber olmak üzere üç çeşidi var. Bunlardan Salavak, biraz çekildiği zaman esmer, Malabar açık gri ve Beyaz Karabiber ise beyazımsı renkte olmaktadır. Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemeğe bütün olarak veya dövülmüş toz durumunda koymak mümkündür. Karabiber, bu tırmanıcı bitkinin iyice olgunlaşmamış meyvelerinin, güneşte veya çok hafif bir ateşte kurutulmasıyla elde edilir.

Karabiber’in Faydaları: Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Bağırsaklarda kokuşmayı ve gazı önler. Kansızlığı giderir. İştah açıcıdır. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir. Dışardan masaj yapmak suretiyle ağrılı kaslara faydalıdır.

Karabiber’in içerdiği Besin Değerleri, Vitaminler ve Mineraller:
1 çay kaşığı Karabiber 2.3 gr gelir. Bir çay kaşığı karabiberin içinde; 9 calori, 239 mg protein, 235 mg yağ, 9.2 mg kalsiyum, 1529 mg karbonhidrat, 3.7 mg fosfor, 1.6 meg thiamine, 4.8 meg ribofilavin ve 4 units Vitamin A bulunmaktadır.


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.