+90 324 676 45 75 info@kadioglubaharat.com

Menu

ÇEMEN

ÇEMEN

Çemen Tane Baharat

ÇEMEN

Botanik Adı: Trigonella foenum-graecum

Çemen Nedir ve Kullanımı:
Çemen otu ya da buyotu bir ottur. En sık kullanıldığı bölge olan Yozgat ve Kayseri’deki yerel ismi çaman otudur. Anavatanı Yakın Doğu, özellikle Lübnan ve Suriye, Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin’dir.

Çin’den Akdeniz’e kadar geniş bir alana yaygındır. Tohumları ve bazı ülkelerde yeşil yaprakları da ıspanak gibi tüketilmektedir. Tadı acımsı ve aromatiktir. Esansında 40 çeşit madde bulunur. Kullanımı çok eskilere dayanmakta olup günümüzde Ortadoğu ve Hint Mutfağında kullanılmaktadır. Türk Mutfağında özellikle çemen tozu şekilinde bilinir. Bu toz bol salçaya ve birkaç diğer içeriklere katılarak kahvaltılarda yenilen macun yapılı çemen üretilir.

Çemen Tozu: Çemen tozu, çemen otu bitkisinin tohumlarının kurutulmasıyla elde edilir. Acımsı ve bol aromatik taddadır. Günümüzde en çok Kayseri’de pastırma imalatında, Tokat ve Yozgat ev mutfaklarında kahvaltılık ara öğün olarak, ayrıca Ortadoğu ve Hint mutfağında kullanılır. Diğer ülkelerde öğütülmüş olarak turşulara, çorbalara, soslara ve et yemeklerine katılır. Ayrıca sarımsak ve kırmızı biberle karıştırılarak pastırmanın üzerine kaplanır.

Çemen’in Faydaları:
Çemen bitkisinin yaprakları şifalı ot olarak , tohumları ise baharat olarak kullanılır. Çemen şurup yapımında lezzet arttırıcı olarak kullanılır.Sindirime yardımcı olarak kullanılır.Sütü yetersiz annelere süt arttırıcı özelliğinden dolayı tavsiye edilir..Çemen Hindistan’da ve Güney Avrupa’da doğal olarak üretilmektedir.


Baharat

Baharatta, Türkiye Baharat sektöründe, Kadıoğlu Baharat A.Ş. olarak amacımız, tüm müşterilerimize sağlıklı ve hijyenik şartlarda, geleneksel aroma ve tadı kaybetmeden, günümüzün modern teknolojisi ve yılların tecrübesi ile kaliteli baharat ürünleri sunmaktır.